| General Features | |
|---|---|
| Release Date | 2023-02-20 |
| SIM Support | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.4 x 78.1 x 8.9 mm |
| Phone Weight | 234 g (8.25 oz) |
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.8 inches |
| Screen Resolution | 1440 x 3088 pixels |
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal Memory | 512 GB |
| RAM | 12 GB |
| Card Slot | No |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 740 |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | 12 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 200 MP + 10 MP + 10 MP + 12 MP |
| Back Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail…
Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail…
Retail 8999 Retail 10999 Retail 11999 Retail 9999 Retail 9999 Retail 9999 Retail 9999 Retail…
Retail 12500 Retail 12500 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail…
Retail 12450 Retail 11990 Retail 11990 Retail 11990 Retail 12450 Retail 12450 Retail 12450 Retail…
Retail 20900 Retail 22900 Retail 21900 Retail 19900 Retail 22900 Retail 21900 Retail 23900 Retail…