| General Features | |
|---|---|
| Release Date | 2022-09-07 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM and eSIM) |
| Phone Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Phone Weight | 172 g |
| Operating System | iOS 16 |
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.1 inches |
| Screen Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Screen Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Screen Protection | Ceramic Shield glass |
| Memory | |
|---|---|
| Internal Memory | 128/256/512 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot | No |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 3279 mAh, non-removable (12.68 Wh) |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | 12 MP + SL 3D |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 12 MP + 12 MP |
| Back Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
| Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail…
Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail…
Retail 8999 Retail 10999 Retail 11999 Retail 9999 Retail 9999 Retail 9999 Retail 9999 Retail…
Retail 12500 Retail 12500 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail…
Retail 12450 Retail 11990 Retail 11990 Retail 11990 Retail 12450 Retail 12450 Retail 12450 Retail…
Retail 20900 Retail 22900 Retail 21900 Retail 19900 Retail 22900 Retail 21900 Retail 23900 Retail…