| General Features | |
|---|---|
| Release Date | 2022-09-29 |
| SIM Support | Nano-SIM and eSIM |
| Phone Dimensions | 160.7 x 77.6 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 240 g |
| Operating System | iOS 16 |
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1290 x 2796 pixels |
| Screen Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
| Screen Protection | Ceramic Shield glass |
| Memory | |
|---|---|
| Internal Memory | 128/256/512/1TB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot | No |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Apple A16 Bionic |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 4323 mAh |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | 12 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 48 MP + 12 MP + 12 MP |
| Back Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, Cinematic mode (4K@24/30fps). |
| Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail 17999 Retail…
Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail 11990 Retail 10990 Retail…
Retail 8999 Retail 10999 Retail 11999 Retail 9999 Retail 9999 Retail 9999 Retail 9999 Retail…
Retail 12500 Retail 12500 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail 11900 Retail…
Retail 12450 Retail 11990 Retail 11990 Retail 11990 Retail 12450 Retail 12450 Retail 12450 Retail…
Retail 20900 Retail 22900 Retail 21900 Retail 19900 Retail 22900 Retail 21900 Retail 23900 Retail…