| General Features | |
|---|---|
| Release Date | 2022-02-09 |
| SIM Support | Dual SIM, dual stand-by (2 Nano-SIMs + eSIM) |
| Phone Dimensions | 163.3 x 77.9 x 8.9 mm |
| Phone Weight | 229 g |
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.8 inches |
| Screen Resolution | 1440 x 3080 pixels |
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Memory | |
|---|---|
| Internal Memory | 256 GB |
| RAM | 12 GB |
| Card Slot | No |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Snapdragon 8 Gen 1 |
| GPU | Adreno 730 |
| Battery | |
|---|---|
| Type | (Li-ion Non removable), 5000 mAh |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | 40 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 108 MP + 10 MP + 10 MP + 12 MP |
| Back Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60fps, |
| Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | null |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Retail 5500 Retail 5500 Retail 5500 Retail 5500 Retail 5500 Retail 5500 Retail 5500 Retail…
Retail 62400 Retail 65000 Retail 70986 Retail 85000 Retail 500000 Retail 85000 Retail 460000 Retail…
Sale Price 2754 - Retail 16900 Sale Price 2754 - Retail 14500 Sale Price 2793…
Sale Price 2754 - Retail 11500 Sale Price 2754 - Retail 15500 Sale Price 2793…
Sale Price 2754 - Retail 17900 Sale Price 2754 - Retail 17900 Sale Price 2793…